Wszechobecna pandemia i związane z nią zasady społecznego dystansu skłoniły mnie do refleksji – jakie konsekwencje niesie ze sobą koronawirus dla nas – pasjonatów strzelectwa. Dziś chcę się z Wami podzielić swoimi przemyśleniami na ten temat.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że w ostatnich latach strzelectwo przestało być przywilejem wybranych. Chociaż wciąż obowiązujące w naszym kraju prawo i zasady uzyskiwania pozwolenia na broń są dosyć rygorystyczne, to jednak coraz więcej osób staje się posiadaczami wymarzonego pistoletu czy karabinu. Posiadanie broni stało się możliwe bez konieczności uprawiania łowiectwa czy sportu niemalże na poziomie olimpijskim. I bez względu na to czy naszą pasją jest broń historyczna, czy współczesna, bez względu na to czy pasjonują nas technikalia z nią związane czy trafianie do celu – uwielbiamy spotykać się z podobnymi sobie ludźmi. Wymieniać się uwagami, dyskutować, dowiadywać się… jednym słowem chcemy czuć się członkiem społeczności strzeleckiej. Czas spędzony z innymi na strzelnicy, wystawach, w warsztatach – to dla większości z nas najprzyjemniejsze momenty naszego hobby. I tutaj na arenę wkracza koronawirus. Długi czas strzelnice były zamknięte a my zostaliśmy w domach. Siedząc w domu zacząłem zastanawiać się co każdy z nas może robić w domu by koronawirus nie stanął na drodze do rozwoju pasji, a wnioski są proste:
1.Dbajmy o zdrowie!
Ta zasada może nie jest związana bezpośrednio ze strzelectwem ale nie mogłem jej pominąć. Koronawirus to wróg, którego nikt nie zna do końca. NIeważne czy masz 25 czy 70 lat nie masz pewności jak twój organizm poradzi sobie z chorobą. Dlatego dbaj o siebie – noś maseczkę, myj dłonie, zachowuj dystans społeczny a najważniejsze – nie lekceważ zagrożenia. Jeśli wydaje Ci się, że to tylko frazesy i nie mają nic wspólnego ze strzelectwem to pomyśl sobie, że to cholerstwo może sprawić, że już nigdy nie weźmiesz w dłoń swojego ulubionego pistoletu. Dlatego bądź mądry – nie daj się zarazić i nie zarażaj innych.
2. Utrzymuj sprawność fizyczną
W strzelectwie sprawność fizyczna jest niezwykle ważna. W każdym rodzaju strzelectwa! Mocne mięśnie, ruchliwe stawy, dobra kondycja – to przydaje się zarówno w strzelaniu precyzyjnym jak i w dynamice. Dobrze jest, gdy podczas strzelania nie drżą Wam ręce, albo gdy po podejściu do tarczy nie łapie Was zadyszka. Wystarczy niewiele – prosty ciężarek, guma oporowa, skakanka i zestaw ćwiczeń których setki znajdziecie w internecie. Nie mówię tutaj o wypracowaniu mięśni godnych kulturysty czy wytrzymałości maratończyka – we wszystkim potrzebny jest umiar. Jeśli uważacie, że do strzelectwa sprawność fizyczna nie jest Wam potrzebna to z pewnością przyda się Wam w codziennym życiu. Tak więc poświęćcie trochę czasu na ćwiczenia – dla komfortu i bezpieczeństwa na strzelnicy.
3. Poznaj swoją broń
Każdy z nas bez wątpienia potrafi rozebrać i złożyć swój pistolet. Ale czy potraficie powiedzieć jaką rolę jego działaniu pełni “ta” sprężynka albo ”tamta” krzywka? Jak fachowo nazywa się ta mała metalowa tulejka albo dlaczego to wycięcie ma akurat taki a nie inny kształt? Czyszcząc swój pistolet lub karabin zatrzymajcie się na chwilę i popatrzcie na niego z innej strony. Zadajcie sobie pytanie “jak to działa” i poszukajcie odpowiedzi. Po co? Chociażby po to, żeby wiedzieć która sprężynka pękła kiedy na strzelnicy język spustowy w waszym pistolecie przestanie działać. A poza tym – to trochę wstyd nie wiedzieć takich rzeczy – nie sądzisz?
4. Poszerzaj swoją wiedzę
Oczywiście wiedzy branżowej. Dowiedz się jak twój ulubiony karabin powstawał, kto był autorem rozwiązań w nim stosowanych. W jakim momencie historycznym stworzono model pistoletu który podziwiasz i co uważali na jego temat ówcześni użytkownicy. Jakie niesamowite historie związane są z modelem strzelby który stoi u Ciebie w szafie. Poznaj zagadnienia fizyki leżące u podstaw tego, że pociski z twojego pistoletu lecą do celu i co ważniejsze trafiają. Poczytaj o tym jak pracuje ludzkie oko by zrozumieć dlaczego celując nie wszystko możesz widzieć jak w telewizorze full-hd. Nie ograniczaj horyzontów – poszukaj śladów swojej pasji chociażby w literaturze pięknej czy w klasyce filmowej. Jakiego modelu broni używał John Wayne w Rio Brawo albo o co chodzi z “sagalasówką” z Pana Tadeusza. Każda z tych rzeczy pozwoli Ci inaczej spojrzeć na strzelectwo. A zapewniam Cię – twoi przyjaciele z pewnością docenią taką wiedzę.
5. Trenuj
Trening bezstrzałowy. Każdy o nim słyszał – mało kto go stosuje. Zwłaszcza wśród strzelców – amatorów, dla których wyjazd na strzelnicę to głównie sposób na miłe spędzenie czasu a nie “śrubowanie” wyników. A jednak…. Ile daje trening bezstrzałowy dowie się tylko ten kto go spróbował. Sam byłem świadkiem gdy na amatorskich zawodach dynamicznych starszy kolega z “brzuszkiem” zostawiał w tyle młodych i wysportowanych. A osiągnął to właśnie dzięki regularnym treningom. Regularność jest tutaj kluczem do sukcesu Ustalcie sobie harmonogram ćwiczeń i trzymajcie się go. Nieważne czy będzie to godzina czy pięć minut – ćwiczcie. Nieważne czy codziennie czy co dwa dni – ćwiczcie. Trenujcie pojedyncze elementy – chociażby dobywanie broni, bądź całe sekwencje. Nie będę tutaj podawał konkretnych ćwiczeń – tych znajdziecie w internecie “na kilogramy”. Ważne jest jednak żeby na początku ktoś doświadczony pokazał Wam jak to robić poprawnie – dzięki temu nie będziecie utrwalać złych nawyków.
Te proste pięć zasad to tak naprawdę coś, co powinniśmy stosować nie tylko w dobie pandemii. Ale łączy je jedna wspólna cecha – każdy posiadacz broni może je robić w domu. Nie potrzeba do tego strzelnicy, amunicji. W zasadzie najważniejszym co jest potrzebne to dobre chęci i samodyscyplina – czego Wam i sobie z całego serca życzę.